Praxe v oboru nutně nerozhoduje při volbě kandidáta na pozici

ZPĚT

Praha, 8. listopadu 2012 – 41% respondentů zářijové ankety serveru OnlinePráce našlo zaměstnání i bez zkušeností v daném oboru. Někdy rozhoduje nenáročnost práce, v dalším případě nadšení uchazečů učit se nové věci. 34% odpovídajících má však opačnou zkušenost.

Praxe nemusí vždy rozhodovat při volbě správného kandidáta: své o tom ví 41% respondentů, kterým se povedlo najít práci i bez předchozích zkušeností v oboru. 34% dotázaným se toto naopak nepodařilo. A zbylých 25% odpovídajících považuje za nemožné najít si práci bez předchozí praxe a po žádné takové se ani nerozhlíží. Výsledná čísla mají logické vysvětlení: při výběru zaměstnance záleží nejen na náročnosti a odbornosti práce, ale třeba i na benevolenci zaměstnavatele. Někteří u zájemců oceňují spíše nadšení a ochotu se učit novým věcem i za cenu, že zaškolení může být zkraje náročné. „Model, ve kterém zaměstnanec pracuje od mládí až do důchodu v jediném podniku, navíc v oboru, který vystudoval či se v něm vyučil, patří do minulosti. Dnešní doba je v tomto ohledu mnohem flexibilnější. I náplň práce se změnila. Člověk, který je schopný uvažovat samostatně s alespoň trochou kreativity se proto nemusí bát během své kariéry vyzkoušet různá zaměstnání. Pokud ovšem nenarazí na konzervativní zaměstnavatele či pozici, která bez předchozích zkušeností jednoduše vykonávat nelze“, shrnuje situaci Lea Kozáková ze zákaznického servisu pracovního portálu OnlinePráce.

Téměř půl milionu Čechů je bez práce!
Statistiky z letošního srpna zpracované Ministerstvem práce a sociálních věcí nejsou nijak příznivé. Vyplývá z nich, že aktuální nezaměstnost v České republice dosahuje 8,3%, v praxi to znamená 486 693 osob. To je ve srovnání se situací před rokem o 5 000 osob více. Při srovnání s aktuálním počtem volných míst připadá zhruba 12 uchazečů na jedno nabízené pracovní místo.

*****
Pracovní portál OnlinePráce vznikl v roce 2006 a slouží jako inzertní server pro vyhledávání zaměstnanců ze všech regionů celé České republiky v různých oborech. Vedle toho firmám poskytuje ucelené služby v oblasti HR marketingu a uchazečům o práci nabízí komplexní poradenství při hledání práce. Jako první na českém trhu spustil v prosinci roku 2009 novou službu – online testování kandidátů, které umožní firmám hledajícím nové zaměstnance rychlejší a přesnější orientaci při výběru vhodných kandidátů. Více informací o portálu OnlinePráce najdete na www.onlineprace.cz, přímo o OnlineTestu kompetencí pak na www.onlinetestovani.cz.