Propad trhu s HR službami headhunting neovlivnil

ZPĚT

Praha, 2. května 2013 – V posledních letech jsme svědky propadu poptávky po HR službách až o 50%, headhuntingu se však tento trend až tak netýká. “I když mají zaměstnavatelé historicky nejjednodušší cestu k novým zaměstnancům, jsou pozice, které nechtějí obsadit jen tak z ulice a raději do nich investují”, říká k problematice headhunterka Markéta Švedová, ředitelka společnosti Recruit CZ.

Headhunting, tedy na míru šité vyhledávání zaměstnanců dle specifického zadání, se i v době recese udržel v hledáčku firem, které potřebují obsadit střední a top manažerské pozice. Pokud se firma rozhodne pro diskrétní výměnu zaměstnance nebo potřebuje rychle najít kvalitního manažera, často vyhledává headhuterské služby. „Možná právě v této době, kdy firmy vzhledem k obrovskému konkurenčnímu prostředí na trhu a snaze o maximální efektivitu a produktivitu nemají čas dávat příležitost méně zkušeným či jinak zaměřeným manažerům, je investice do headhuntingu přidanou hodnotou“, dodává Markéta Švedová, která vyhledává manažery a manažerky především z oblasti FMCG, retailu a výroby.

Práci headhunterů však v posledních letech také ovlivňuje mnoho změn. Především vzestup mobilních technologií nebo masivní rozšíření používání sociálních sítí mezi zaměstnavateli i zaměstnanci, což umožnilo rychlejší primární kontakt v obou směrech. „V posledních 5ti letech se také potýkáme s velkými změnami na pracovním trhu – kontinuálním propouštěním, růstem nezaměstnanosti, krachy firem, uzavíráním poboček zahraničních firem v ČR nebo přesunem zodpovědností za vedení společnosti na regionální centrály. Nicméně i přesto nic z výše jmenovaného samotnou podstatu práce headhunterů – tedy „dodání zakázky na klíč“, profesionální přístup a především diskrétnost – nezměnilo“, uzavírá Markéta Švedová.

Informace pro editory:
Společnost Recruit CZ funguje na českém trhu od 3. 3. 2003. Téhož roku se stala součástí mezinárodní skupiny ECI Group. Ta byla založena již v roce 1960 a patří mezi společnosti poskytující služby executive search s nejdelší historií na evropském trhu. Dodnes zajišťuje služby a poradenství ve vyhledávání manažerských profesionálů pro veřejné i soukromé společnosti všech velikostí a organizačních struktur. V současnosti společnost působí v jedenácti zemích světa (BENELUX, Čína, Česká republika, Francie, Indie, Itálie, Německo, Polsko, Španělsko, USA a Velká Británie).

Recruit CZ vstoupil do této skupiny v roce 2003 jako první zástupce pro region střední Evropy. Recruit CZ zastřešuje mezinárodní projekty executive search v rámci této lokality.

Recruit CZ se také podílí na podpoře nejrůznějších konferencí a odborných seminářů. Je dlouholetým partnerem a sponzorem Retail Summitu (od roku 2006). Roku 2009 se pak stává odborným garantem sekce Obchod&Lidé, kterým je až do dneška.

Recruit CZ také dlouhodobě podporuje různé neziskové organizace a projekty jakými jsou například UNICEF, projekt Šance, Dětský domov Pyšely, Electric Wheelchair Sportclub nebo ZUŠ Harmony.