S nepravdivými údaji v životopisech si nezahrávejte!

ZPĚT

Praha, 3. dubna 2013 – Z únorové ankety pracovního portálu OnlinePráce vyplývá, že se u nás uchazeči o zaměstnání nesnaží za každou cenu upravit životopis ve vlastní prospěch i za cenu lži. Pouhých 11% respondentů přiznalo, že někdy ve svém životopise záměrně lhalo. 28% pak uvedlo, že občas nějaké údaje v životopise trochu pozmění, 61% si lhaní v takovém případě vůbec neumí představit.

Snaha záměrně upravovat vlastní životopis není v České republice patrná. Alespoň to vyplývá z únorové ankety serveru OnlinePráce, které se zúčastnilo 2194 respondentů. Dvě třetiny z nich myšlenku na záměrné uvádění nepravd zcela odmítají, 28% přiznává, že si některé informace občas trochu pozmění, 11% pak udává, že někdy záměrně lhalo.

„Životopis je předobrazem kandidáta. Většina personalistů se nejprve „setká“ právě s ním a i když je důležité udělat první dojem, lžím se rozhodně vyvarujte. Nakonec se na ně stejně přijde a i když většinou nejde o nic závažného, uchazeči to stoprocentně uškodí. To že lže v životopise totiž pro personalistu často znamená, že může lhát i v pracovním životě a raději dá přednost jinému“, říká k problematice Lea Kozáková ze zákaznického servisu pracovního portálu OnlinePráce.

Co napsat do životopisu:
Životopis prodává, proto uvádějte jen pravdivé a konkrétní informace o své praxi, vzdělání, znalostech cizích jazyků nebo znalostech práce na PC. Není dobré personalistům odeslat ani příliš strohý, ani příliš obsáhlý životopis. V tomto případě opravdu platí, že méně je někdy více.

*****
Pracovní portál OnlinePráce vznikl v roce 2006 a slouží jako inzertní server pro vyhledávání zaměstnanců ze všech regionů celé České republiky v různých oborech. Vedle toho firmám poskytuje ucelené služby v oblasti HR marketingu a uchazečům o práci nabízí komplexní poradenství při hledání práce. Jako první na českém trhu spustil v prosinci roku 2009 novou službu – online testování kandidátů, které umožní firmám hledajícím nové zaměstnance rychlejší a přesnější orientaci při výběru vhodných kandidátů. Více informací o portálu OnlinePráce najdete na www.onlineprace.cz, přímo o OnlineTestu kompetencí pak na www.onlinetestovani.cz.