Téměř pětina z oslovených firem zvýší zaměstnancům platy. Ostatní vyčkávají

ZPĚT

Praha, 1. dubna 2014 – Z březnové ankety realizované headhunterskou firmou Recruit CZ vyplývá, že se třetina firem chystá k náboru nových zaměstnanců. 71% naopak uvedlo, že počítá se standardní fluktuací a replacementem. Kromě toho firmy naznačily, že nechystají (81%) plošné zvyšování platů. Třetina z těchto firem nicméně bude zvyšovat platy individuálně na základě osobních hodnocení a výkonosti. Navýšit mzdy v průměru u všech zaměstnanců pak plánuje 19% firem. Anketa je součástí dlouhodobého projektu dotazování firem působících na českém trhu, kterého se pravidelně účastní až 52 společností z oblastí FMCG, retailu, výroby, automotive, služeb a finančního sektoru.
Na březnovou anketní otázku: “Chystáte v roce 2014 plošné zvyšování platů nebo nábor nových zaměstnanců?”, odpovědělo 27 firem, které zastupují 64 tisíc zaměstnanců na českém trhu. Odpovídaly mimo jiných Agrofert, Ahold CR, Avire, Brown-Forman Czechia, Colgate-Palmolive, Henkel ČR, JRC Czech, Kostelecké uzeniny, Madeta, Mondelez Czech Republic, Nestlé, Nielsen, Steilmann, p.k.Solvent, Ravena nebo Whirlpool.

Poslední zprávy ukazují na citelné oživení ekonomiky, což podporuje optimismus v oblasti zaměstnanosti. Headhunterská firma Recruit CZ proto u vybraných společností působících na českém trhu zjišťovala, zda optimistické výhledy ekonomiky znamenají i reálné zvyšování mezd a nábor nových zaměstnanců. Z anktety jasně vyplývá, že většina dotázaných firem (81%) zatím vyčkává a k plošnému zvyšování mezd ani náboru nových zaměstnanců (71%) se nechystá. U firem, které nábor chystají (29%) jde zejména o zaměstnance do nových prodejen či operativní nábor pro aktuální potřeby – tzn. nejedná se o nová pracovní místa spojená například s rozšiřováním výroby.

Projekt anketního dotazování firem z prostředí českého pracovního trhu, se kterým přichází společnost Recruit CZ, bude na měsíční bázi přinášet zajímavé informace ze segmentu rychloobrátky, maloobchodu, výroby, automotive, služeb a bankovnictví. „Jsme headhunterská společnost, která pracuje pro firmy v těchto sektorech. Rozhodli jsme se měsíčně těmto firmám zprostředkovat jednoduché závěry z trhu, který je zajímá. Jde o kvalitativní analýzu odpovědí na jednoduchou anketní otázku poslanou firmám, které o účast v projektu předem projevily zájem“, říká k projektu ředitelka firmy Recruit CZ, Markéta Švedová.

Informace o projektu:
Ojedinělý, interaktivní a dlouhodobý projekt měsíčního dotazování se zaměřuje na vývoj na pracovním trhu v České republice. Na pravidelné anketní otázky budou měsíčně odpovídat HR manažeři, personální, obchodní nebo generální ředitelé firem z oblastí rychloobrátky, maloobchodu, výroby, automotive, služeb, finančního sektoru z 52 oslovených firem, kteří předem projevili o účast v projektu zájem. Jsou jimi například Agrofert, Ahold CR, Avire, Brown-Forman Czechia, Colgate-Palmolive, Henkel ČR, JRC Czech, Kostelecké uzeniny, Madeta, Mondelez Czech Republic, Nestlé, Nielsen, Steilmann, p.k.Solvent, Ravena nebo Whirlpool.

Informace o firmě:
Společnost Recruit CZ funguje na českém trhu od 3. 3. 2003. Téhož roku se stala součástí mezinárodní skupiny ECI Group. Ta byla založena již v roce 1960 a patří mezi společnosti poskytující služby executive search s nejdelší historií na evropském trhu. Dodnes zajišťuje služby a poradenství ve vyhledávání manažerských profesionálů pro veřejné i soukromé společnosti všech velikostí a organizačních struktur. V současnosti společnost působí v jedenácti zemích světa (BENELUX, Čína, Česká republika, Francie, Indie, Itálie, Německo, Polsko, Španělsko, USA a Velká Británie).

Recruit CZ vstoupil do této skupiny v roce 2003 jako první zástupce pro region střední Evropy. Recruit CZ zastřešuje mezinárodní projekty executive search v rámci této lokality.

Recruit CZ se také podílí na podpoře nejrůznějších konferencí a odborných seminářů. Je dlouholetým partnerem a sponzorem Retail Summitu (od roku 2006). Roku 2009 se pak stává odborným garantem sekce Obchod&Lidé, kterým je až do dneška.

Recruit CZ také dlouhodobě podporuje různé neziskové organizace a projekty jakými jsou například UNICEF, projekt Šance, Dětský domov Pyšely, Electric Wheelchair Sportclub nebo ZUŠ Harmony.